Je to už víc než rok, kdy se začalo stále častěji a úplně vážně mluvit o tom, že umělá inteligence nahradí lidské zdroje v profesích, na které je třeba studovat mnoho let a ne každý má šanci na některé z nich vůbec dosáhnout. Ani ve snu by se nám tato skutečnost nezdála a teď je to tu.
Většina uživatelů umělou inteligenci zkouší, pokouší, srovnává se s ní a srovnává se i se skutečností, že možná přijde den, kdy mnohé profesionální pozice na pracovním trhu budou umělou inteligencí zastoupeny nebo dokonce zcela nahrazeny, což je pro mnohé dost děsivá představa. Nicméně už jsem viděla i nabídku pracovních míst, ve kterých je po uchazečích požadován kladný vztah k AI.
Neuvažuji o tom, že bych k psaní příběhů využívala tento nástroj, protože nástroj to pořád je, ať už se umělá inteligence tváří jakkoli. Její využívání bude jistě výhodné v mnoha odvětvích a v knižním světě bude hlavně přínosná pro autory a nakladatele, kteří se orientují na kvantitu a musí vydávat jeden příběh za druhým v krátkém časovém horizontu.
Pro mě ale tento styl moc není. Psaní s umělou inteligencí by mě totiž už vůbec nebavilo. Ráda používám zdroje jako wikipedii, když se potřebuji něco dozvědět, různé příručky, nápovědy a taky překladatel, ale umělé inteligenci, která umí všechno skvěle "okecat", v jistém smyslu moc nevěřím. Možná časem změním názor, ale dnes je mé březnové zamyšlení nad AI o tom, že můj vztah nebo postoj k umělé inteligenci není přímo negativní, ale dal by se klasifikovat jako opatrný. Důkazem, že o ní vím, ale spoléhám se zatím na svou hlavu, může posloužit dnešní zkouška úpravy textu. /Aneb jemné oťukávání co to udělá./😀
Uživatelům na soc.sítích jsem z textíků vybrat nedala, najdou na mých profilech jen to, co jsem vypotila, ale vy, čtenáři toho blogu, máte privilegium vybrat si ze tří verzí tu, která vás nevíce osloví.
Hovorově:
Tady jsem text přizpůsobila Lindkedinu, který má reprezentativnějsí obsah:
🌞Oddychněte si od špatných zpráv a zavítejte s panem Svátkem do Karnaku. Atmosféru Egypta popisuje tak dobře, že se krásně prohřejete. Za posledních sto let se tam, co se týče tisíciletých památek, mnoho nezměnilo.🌞
Takto mi jej vylepšil a upravil chat GTP speciálně pro tento příspěvek na blogu:
Udělejte si pauzu od špatných zpráv a vydejte se s panem Svátkem do Karnaku. Jeho poutavý popis Egypta vás přenese do sluncem zalité země a zahřeje na duši. A co se týče tisíciletých památek? Ty zůstávají téměř beze změny už po celá staletí.
Třeba se od AI budu ještě učit umění, jak správně a cíleně zalichotit uživatelům na sociálních sítích.😍 Ona to totiž umí skvěle. Přenést mezi řádky svůj osobní emotivní prožitek však nezvládne. Nemůže, když je to jen "stroj".
Čtení z knihy - V Zemi faraónů - najdete na kanále youtube Hezký čtení český. Pomalu se blížím k závěru knihy a jsem čím dám víc přesvědčená o tom, že tento cestopis z konce devatenáctého a počátku dvacátého století je velmi zajímavým a hodnotným počinem, neboť kromě informací z dějin Egypta je z textu přímo cítit, jak si autor tuto unikátní cestu užil a díky své píli a svým schopnostem pozorovat a zároveň své zážitky i zaznamenat na papír nám umožnil, abychom ji prožívali s ním.
M.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.